رای به سایت :
2218
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج قدس
جمعه 03 خرداد 1398 -
بازلاله هایمان آمدند و آسمان هم در تسلی چشمان منتظر مادرانشان گریست
همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا (س)؛

بازلاله هایمان آمدند و آسمان هم در تسلی چشمان منتظر مادرانشان گریست

پیکر‌های مطهر شهدای دوران دفاع مقدس همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا (س) با حضور مقامات کشوری و لشکری و مردم شهید پرور و قدرشناس تهران تشییع و به خاک سپرده شدند.
calendar
تاریخ : 1396/12/02 - 12:12
2
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج قدس ، درسالروز شهادت جانگدازبی بی دوعالم حضرت فاطمه الزهرا (س) پیکر مطهر شهدای دوران دفاع مقدس در میان استقبال بی نظیر مردم  شهید پرور و قدرشناس، حال و هوای شهرمان را عطرآگین کردند.

 

 

در مقام زیارت شهدا، این هایی که پیامبر اسلام برادر خود خطابشان می کند کافی است با استناد به سخن گوهربار ختم رسل بگوییم: اگر دل های خود را معطر به یاد شهدا می کنیم و سلامی روانه ی آستان آن بزرگواران کردیم، بدانیم که این از بزرگترین عنایات شهدا است. در واقع قبل از اینکه ما به یاد آن ها باشیم، آنان یادی از ما کرده اند که ما در جواب سلامشان می گوییم.

 

•با توجه به اینکه ،شهیدان ،جزو شیعیان صالح خداوند محسوب می شوند، حضرت امام کاظم علیه السلام می فرمایند: کسی که نمی تواند به زیارت ما اهل بیت بیاید پس به زیارت قبور شیعیان صالح ما برود که در این صورت ثواب زیارت ما به او تعلق می گیرد.

-محمد حسین الحسینی الجلالی ،مزارات اهل البیت و تاریخ ها،ص 15

• ... سوگند به آنکه جانم در دست اوست هیچ کس بر شهدا سلام نمی کند مگر اینکه شهیدان سلام آنان را پاسخ می دهند. 

-امام صادق علیه السلام / وسائل الشیعه، ج 10، ص 279 ، کافى، ج6، ص561

• هر کس که نتواند به زیارت قبر ما (امامان) بیاید، پس قبر برادران صالح و شایسته ما را زیارت کند.

 - امام صادق علیه السلام  / بحار الانوار، ج 74، ص .311

• برای خدا به دیدن اهل طاعت او بروید و هدایت را از اهل ولایت او بگیرید

- امام علی علیه السلام  / غرر الحکم، ح 1، ص 5491

*زیارت مرقدهای  مطهر معصومان علیهم السلام، گامی در مسیر تزکیه است. این دیدارها، مقدمه «قرب معنوی» است و زمینه را برای همسو شدن با آن انسانهای والا و اسوه های کمال فراهم می کند.

 

زیارت، نوعی حضور در برابر «آینه» است. اما زائر باید بداند که این زیارتش ،آ گاهانه بوده، یا از کسی تقلیدکرده است. همچنین فردبایدبه خوبی متوجه باشدکه به زیارت چه کسی مشرف می شود. زائر، وقتی در برابر یک حجت خدا و امام معصوم و پیشوای شهید قرار می گیرد و در مزار رهبران دین، با «شناخت» و «بصیرت» حضور می یابد و شرط «عارفا بحقه» را فراهم می آورد، و می داند که آنان، کمال مجسم و فضیلت متبلورند و آنان را به عنوان جلوه ای از نور خدا و چشمه ای از فیض «رب» و تبلوری از اخلاص و ایمان و عبودیت می شناسد، عظمت آنان را دریافته، متوجه نقصها و ضعفهای خود می شود. پاکی آنان، زائر را به آلودگی هایش آشنا می سازد. روحانیت آنان، زائر را به مادیت و دنیاگرایی اش واقف می کند.

 

*ازبرکات زیارت اهل قبور

 

در مورد ثوابِ خواندن آیه اى از قرآن براى اهل قبور، پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: «کسى که در مزار مسلمانان یکى از آیات قرآن را براى اموات بخواند، خداوند ثواب عمل هفتاد پیامبر را به او مى دهد.»

هر که به زیارت اهل قبور برود و بگوید: «لا إِلَهَ إِلاّ اللَّهُوَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ، لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ، وَ هُوَعَلَى کُلِّ شَیْء قَدِیرٌ»

 

خداوند همه قبرها را روشن فرماید و گویندهاین کلمات را بیامرزد و براى او هزار هزار حسنه بنویسد و از او هزار هزارگناه بیامرزد و مقام او را دویست هزار درجه بالا برد. ( حضرت رسول الله(صلى الله علیه وآله) الکافی، ج۵ ، ص۳۷۰

 

در مورد آثار زیارت اهل قبور، رسول الله(صلى الله علیه وآله) به ابوذر فرمود: «به تو وصیتى مى کنم، این وصیت را نگهدار، شاید خدا تو را به دلیلرعایت وصیت، بهره مند گرداند; به زیارت قبور برو تا آخرت را به یاد توآورد. البته روزها به زیارت قبور برو و نه شب هنگام.»  مستدرک الوسائل، ج۲، ص۱۲۹

 

«به زیارت اموات بروید و به آنان سلام کنید; زیرا که از این کاردرس عبرتى مى گیرید. و هر که هر جمعه یک بار کنار قبر پدر و مادر یایکى از آن دو برود و زیارت کند، خداوند وى را مى بخشد و نام او را در زمرهنیکوکاران مى نویسد. آرى زیارت قبور سبب رقّت قلب و جارى شدن اشک از چشم مى شود و آخرت را به یاد شما مى آورد.» حضرت رسول الله(ص) مجموعه ورام، ج۱، ص ۲۸۸کنزالعمال، ج۱۶، ص۴۶۸ - ج۱۵، ص۶۴۶

 

به گفتة قرآن ، دو آیه 154 سورة بقره و 169 سورة آل عمران شهیدان زنده اند. در سورة بقره میفرماید: وَلاَتَقُولُوا لِمَن یُقْتَلُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَ َتُ بَلْ أَحْیَآءٌ وَ لَـَکِن لآتَشْعُرُون و به آنها که در راه خدا کشته میشوند، مرده نگویید! بلکه آنان زنداند ولی شما نمی فهمید.

 

در سورة آل عمران میفرماید: وَلاَتَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَ َتَا بَلْ أَحْیَآءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُون ای پیامبر! هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده میشوند...

 

 پر واضح است که مراد از حیات شهیدان غیر از حیات برزخی انسانها است زیرا در آن صورت حیات شهیدان امتیازی برای آنان نخواهد بود، در صورتی که در این دو آیه به صورت ویژه حیات پس از شهادت آنان را متذکر شده است و البته چگونگی آن از نظر ما پنهان است چنان که فرموده است: درک و شعور شما انسانها از درک کیفیت حیات آنان قاصر است.

 

*درقرآن کریم

کلمه شهید، ۳۰ مرتبه در قرآن تکرار شده وقتی به آن‌ها مراجعه می‌کنیم همواره از مقام و منزلت والای شهید در آن‌ها یاد شده و برای نشان دادن منزلت جهاد و شهادت، خداوند آن‌هایی را که برای شهادت از خانه و کاشانه خود هجرت می‌کنند و با اموال و جان‌هایشان در راه خدا جهاد می کنند، شهادت را به خالص‌ترین‌های آن‌ها هدیه می‌کند..

 

رسول خدا (ص) فرمود: «شفع الشهید نبی سبعین من اهله.» «شهید هفتاد نفر از بستگان خود را شفاعت می‌کند.»(کتر العمال، ج 4، ص 1-4)

 

در این حدیث و احادیث دیگری که در مورد شهادت و مقام شهید آمده است، همه درجه بلند و مقام عظیم شهید را نشان می‌دهد که بهترین نیکی است و شهید را به‌عنوان شاهد جامعه معرفی می‌کند که رضایت خداوند را شهید با کارش جلب می‌کند، حتی تا جایی که سرپرست خانواده شهید را خداوند خود به‌عهده می‌گیرد. بلندترین مقام در آخرت شفاعت است که این مقام از آن پیغمبران، بزرگان و امامان است که در این کار نیز شهدا با آنان برابری می‌کنند، یعنی می‌توانند شفاعت هفتاد نفر را بکنند.

 

*حاجت روایی

یکی از روش های توسّل به شهدا ،این است که از آنها می خواهیم برای ما دعا کنند؛ همان گونه که مؤمنان از همدیگر نیز التماس دعا می کنند.

 

وقتی به صبر که ،یک صفت اخلاقی است و به نماز که یک عمل است، می توان متوسّل شد، آیا به شهیدی که زنده است و در نزد خداست، نمی توان متوسّل شد؟!

 

پس :ای منتظران ، اگردلمان با آمدن پیکرمطهرشهدا به ویژه گمنامان ، شکست ،با حضوردرمحافل شهدا ،تشییع وتدفین آنها ،وبا توسل ،یادمان باشد  تا بتوانیم شفاعت دنیا وآخرتمان را ازشهدا ،برای رب العالمین  بطلبیم.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 10075مطالب مرتبط