رای به سایت :
459
محبوب
حوزه 104 رضوان
ناحیه مقاومت بسیج قدس
شنبه 03 فروردين 1398 -
یادگار قیام
یادگار قیام

اسرای قیام در راه شام هستند.
calendar
تاریخ : 1393/08/24 - 17:14
0
محبوب  
رای به خبر :

 

یادگار قیام

دل آفتاب  آتش گرفته بود و فرات در ماتم سالار شهیدان خون می‌گریست. آسمان مبهوت اینهمه ظلم و تباهی و زمین شرمگین گامهای سنگدلان بی‌رحم. زمان بر همه آنان که چشمشان ظلم را در نهایت بی‌رحمی دیده بود به کندی می‌گذشت و غم سایه به سایه همراه لب‌تشنگان می‌رفت.

وای! وای که تا کجا می‌توان غمنامه‌ای به وسعت دریا نوشت؟! تا کجا می‌توان دیده با اشک سرشت؟! تا کی‌ می‌توان به طلوع عدالت چشم دوخت؟!

اینها همه پرسشهای بی‌پاسخی بود که از ذهن کودکان پای برهنه می‌گذشت و در لابه‌لای وسعت واژه‌ها هیچ پاسخی برای آنها پیدا نمی‌شد.

مردان سپاه دشمن با قلبی آکنده از ستم با نیزه‌هایی بلند و نگاهی خشمگین و غضبناک سواره و پیاده اسرای به جا مانده از دشت خون را همراهی می‌کردند و در دل به پیروزیهای کاذب خود می‌خندیدند.

سرهای بریده بر نیزه‌های عریان بر دست از خدابی‌خبران خونخوار خودنمایی می‌کرد و دل کودکان معصوم از تماشای آنهمه مظلومیت می‌لرزید.

امام سجاد (ع) با دستانی بسته با ریسمان ظلم و جهالت و تنی رنجور و بیمار، بر شتری بی‌کجاوه سوار، ذکر حق به لب و غم از دست دادن شهیدان بر دل می‌رفت و زینب (س) شوری غمگین به دل داشت.

اشک هم اجازه نداشت بر دیدگان غمبار اسرای مظلوم دشت کربلا بنشیند، غم و اندوه هم مجال نداشت تا بر چهره آنان ظاهر شود. چرا که چشمهای نامحرم دشمنان با شمشیرهای برهنه در اطراف کاروان پرسه می‌زدند و تا اشکی می‌رفت تا بر صورت تکیده آنها رودی شود نیزه‌ای ناجوان مردانه بر سرشان فرود می‌آمد و آهی تازه بر دل کوچکشان نقش می‌بست.

آنان که جز شرارت و کینه و کفر چیز دیگری در دلشان نمی‌گنجید در پیشاپیش کاروان اسرا می‌رفتند و فریاد در گلو خطاب به مردم کوفه می‌گفتند: «به گوش باشید بهوش باشید که ما کاروان دشمن را آورده‌ایم!»

ناگهان در آستانه دروازه شهر سری از همان سرهای مقدس چون خورشیدی فروزان درخشید و مردم مات و مبهوت که اینان خاندان پیغمبر خدایند اینان خاندان مهر و محبت و عدالتند!! زنی که شاهد اینهمه بی‌عدالتی بود بر سر و سینه‌زنان به خانه دوید و برای زنان و دخترانی که روسریهایشان به تاراج ستم رفته بود چادر و روسری آورد تا باز هم حرمت دین و دیانت و حجاب حفظ شود.

و آنجا بود که حضرت زینب (س) با شجاعت و دریات فراوان قاتلان بی‌دین کربلا را رسوا کرد و پیام بزرگ دشت خون و قیام را به گوش جهانیان رسانید و بر همه واضح و مبرهن است که اگر شجاعت و سخنرانی دلیرانه ایشان نبود "کربلا در کربلا می‌ماند!"

اسرای دشت کربلا سالهاست که از جاده تاریخ گذشته‌اند اما تا همیشه ردپای مظلومیت و قریاد عدالتخواهی‌شان بر تارک زمان خواهد ماند.

نویسنده :سهیلا محمدی نیا

 

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 6783مطالب مرتبط