رای به سایت :
2081
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج قدس
شنبه 01 ارديبهشت 1397 -
نهج البلاغه کتابی جهانی برای شیعه، سنی و غیرمسلمان است
امام جمعه موقت اصفهان در گفت و گو با قسم:

نهج البلاغه کتابی جهانی برای شیعه، سنی و غیرمسلمان است

امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه نهج البلاغه کتابی است جهانی برای شیعه، سنی و غیرمسلمان گفت: پیام های نهج البلاغه جایی که اختصاص به مسلمانان دارد، بشارتی جهانی است زیرا از شرایط حاکم بر انسان دوستی و عدالت صحبت میکند.
calendar
تاریخ : 1396/08/08 - 18:26
3
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 103 جماران  ناحیه مقاومت بسیج قدس ،مسئول فضای مجازی حوزه مقاومت بسیج 103 جماران برادر امید کارگر با مدیر و مسئول موسسه نهج البلاغه و امام جمعه موقت اصفهان حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی رهبر دیدار کرد .

متن مصاحبه این دیدار را میتوانید از همین جا بخوانید :

 

قسم- جناب آقای رهبر هدف جنابعالی از تاسیس موسسه نهج البلاغه چی بوده است ؟

حجت الاسلام و المسلمین رهبر-بسم الله الرحمن الرحیم ، نام و جاگاه نهج البلاغه را همه اعم از شیعیان و جامعه اهل سنت و فراتر از آن جوامع غیر مسلمان و هم چه فراتر از آن جوامع غیر مسلمان حتی دانشمندا مسیحی در مورد نهج البلاغه حرفی وصحبتی کردند و حتی کسانی که دین و ایمان نداشتند وقتی به امیرالمومنین و فرهنگ این امام پی میبرند تعبیرات بزرگی میکنند که میگویند علی العظیم العظما .

بنابراین نهج البلاغه کتابیست جهانی برای شیعه سنی غیرمسلمان چون برای اینکه پیام های نهج البلاغه جایی که اختصاص به مسلمانان دارد ، بشارتی جهانیست چون وقتی از عدالت و از شرایط حاکم و انسان دوستی صحبت میکند مثلا در نامه ای به جناب مالک اشتر میگوید : مالک تو برای این مردم بسان گرگ نباش و البته مقام جناب مالک اشتر مقامی بسیار بزرگی داشتند برای اینکه آیندگان بخوانند برای اینکه مردم مسلمانی همانند تو هستند یا انسانی مانند تو ، انسان به عنوان انسان .

اینکه میگویم نهج البلاغه کتابی انحصاری نیست و کتابیست که واقعا جا دارد برای ترویج و جهانی شدن آن ، مانند قرآن کریم و رسالت نبی اکرم (ص) .

نهج البلاغه رو خود قرآن هم گفتند بزرگان ما ، برادر قرآن و خیلی حرف در پیرامون نهج ابلاغه مانند بلاغت فصاحت ادبیات معنویت خداشناسی جهان شناسی جامعه انسان شناسی حکومت تربیت خانواده و اخلاق .

یعنی باید بگویم که واقعا نهج البلاغه یک دایرة المعارف است و تازه این نهج البلاغه برگزیده است که سید رضی انتخاب کرده است و اصل نهج البلاغه اسمش نهج البلاه نبوده و از کلاماتی که امیرالمومنین که قبلا در نامه ها و خطبه ها فرمودند جمع آوری کردند چند برابر نهج البلاغه، و اسمشون رو گذاشتند نهج البلاغه .

اونی که در دست ما هست برگیزیده ای است از کلامات امیرالمومنین که مرحوم سید رضی در هزار سال پیش تهیه کرد و طی هزارسال هم تحقیقات و تالیفات بسیاری پالایش شده است

این اجمالی از سخن درباره نهج البلاغه بوده است و اینکه ما و دوستانمان با چه انگیزه و هدفی سامان دادیم ، جمعی از دوستان نشستیم و صحبت کردیم که نهج البلاغه در بسیاری از کتابخانه زیاد است ، اما نهج البلاغه در زندگی ما چه نقشی دارد ؟ کجاست ؟ کجای فرهنگ ماست ؟ کجای اقتصاد ماست ؟ ، کتابی که در کتابخانه حبص باشد یعنی اینکه در قبرستان حبص کرده باشید و هدف این است که با نهج البلاغه زندگی کنیم چون اصلا شعار موسسه این است .

خوب البته موسسه ها و نهاد ها و بنیاد های دیگری هم بودند مثل بنیاد نهج البلاغه که اشاره کردم قبلا در گفتگو ، در قم کارهایی شده اما هدف موسسه فراتر از این هاست اونچه ما میخوایهیم و موسسه میخواهد این که ما نهج البلاغه را از کتابخانه بیاوریم به زندگی هایمان .

ما 6 و7 تا عرصه را تعریف کردیم ، چرا باید حوزه های علمیه نهج البلاغه نداشته باشد ؟ کتابی که جایگاهش و فصاحتش و بلاغتش بسیار بالاست باید در حوزوات نهادینه شود که داریم در این موضوع اقداماتی میکنیم و خدمت مراجع رفتیم و دیگری هم دانشگاه های ما که اسلامی شده اند چه مقدار بافرهنگ امیرالمومنین و همان قرآن آسمانی ما که چقدر آشنایی دارن ؟ ، البته ما با شورای عالی انقلاب فرهنگی و نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها گفتگو کردیم که الان داریم با اون ها گفتگو میکنیم که نهج البلاغه را در دانشگاه های تقویت بکنیم .

و دیگری هم نماز جماعت ها ، چرا ائمه جماعت نباید شبی را اختصاص بدهند به نهج البلاغه و مساجد هم یکی از عرصه های ماست و دیگری هم خطبه های جمعه که اگر بخشی از آن از نهج البلاغه بگوید از اسلامیات ، اقتصاد ، خانواده بگوید ولو آموزش و پرورش که بیایند نهادینه بکنند و حتی به شیوه داستان پیام نهج البلاغه رو به دانش آموزان برسونند .

و دیگر عرصه ما نهاد های کومت مانند سپاه پاسداران ، بسیج ، ارتش و نیروی انتظامی چون امیرالمومنین به اصطلاح امیرالمومنین به عنوان یک ابرقدرتی بود برای خودش در حکومت ، اما همین امیرالمومنین اگر فقیری را میدید ناراحت میشد وقتی بچه یتیمی میدید ناراحت میشد .

ما مدیریت هامون سخت نیازمند نهج البلاغه است برای اینکه ما یک ادعا و حرفی در دنیا زدیم و ما میخواهیم حکومت اسلامی را به دنیا نشان بدهیم و چشم دنیا نگاهش به سمت ایرانه و دارند دنیا نگاه میکنند که ما به عنوان پیرو امیرالمومنین چه کردیم و باید نهج البلاغه را از بعد اینکه حکومتیست باید اجرایی بکنیم و حکومت و قدرت اقتصادی و جنگ ها و اسیر دنیا نشدند و اگر ما این فرهنگ را در جامعه نبردیم بی عدالتی میاد و اون کارگری که 900 تومن در معدن کار میکنند و کسی که 20 میلیون میگرید و حالا اون که نجومی میگیرد را کار نداریم و ما نمیخوایم شعر بگیم و شعار بدهیم و میخواهیم این فرهنگ را نهادینه کنیم و حتی ایجاد کار عدالت و با دوست و دشمن چگونه بودن و دقدقه رو بیت الما و شخصیتی که به برادرش عقیل 4 کیلو جو حاضر نیست بدهد و میگیود من جواب خدا را چی بدهم و تو این جامعه اگر فرهنگ امیرالمومنین به اشتباه بیاد حتی بی عدالتی هم میاد .

و همه ما زیر پرچم امیرالمومنینیم که و میخوایم که گسشترش بدهیم نهج البلاغه و دیگری عرصه فضای مجازی دنیا را پر کرده که ما صحبتی میکنیم در دنیا سریع در آفریقا و اروپا و آمریکا پخش میشه که ما باید در برای نشون دادن فرهنگ ایرانی اسلامیمون استفاده کنیم .

الان با داعش قتل عام میکنند و به پای اسلام میذارند ولی اگر ما اسلام و نهج البلاغه کلام امیرالمومنین را در دنیا گسترش بدهیم همه چهره واقعی اسلام را میفهمند که اسلام با داعش هیچ صنمی ندارد و اسلام دین زیبایی هاست نه قتل عام و کشت و کشتار .

به هرحال این 6 و 7 موردی بود که موسسه انجام داده و پیشرفت خوبی هم کردیم حتی در نهج البلاغه و حتی در تهران و شهرستان های دیگر دفاتری رو دایر کردیم برای گسترش و انتشار چندها میلیونی نهج البلاغه و این که  هر استان برای خودش دفاتری دایر میکند و این نباشد کهع فقط ما کار را انجام بدهیم و ما فقط طرح و راهبرد بدهیم و هر استان در انتشار این کتاب عظیم سهیم باشد .

قسم - خیلی ممنون و متشکر که وقتتون رو در اختیار ما گذاشتید .

حجت الاسلام و المسلمین رهبر-خواهش میکنم .


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 10075