پایگاه مقاومت بسیج امام حسن عسگری(ع)
 
جمعه 03 خرداد 1398 -

رای به سایت :
1220
محبوب
صفحه نخست ›› امنیتی و دفاعی ›› حوزه 121 صابر ›› پایگاه مقاومت بسیج امام حسن عسگری(ع)
7
محبوب  
رای به خبر :
تحلیلی بر نبرد استراتژیک الحدیده
تحلیلی بر نبرد استراتژیک الحدیده

از ۱۴می۲۰۱۸، نیروهای تحت رهبری امارات از منطقه الفازه در ۷۰ کیلومتری جنوب بندر الحدیده، عملیاتی را برای تصرف ساحل، شهر و تاسیسات بندری آغاز و با گذشت ۱ماه از شروع عملیات، آنها به حاشیه جنوبی فرودگاه الحدیده رسیدند.
calendar
تاریخ : 1397/08/19 - 11:04

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج امام حسن عسگری(ع)  حوزه 121 صابر  ناحیه مقاومت بسیج قدس  و به نقل از پایگاه خبری-تحلیلی تحولات جهان اسلام، از ۱۴می۲۰۱۸، نیروهای تحت رهبری امارات از منطقه الفازه در ۷۰ کیلومتری جنوب بندر الحدیده، عملیاتی را برای تصرف ساحل، شهر و تاسیسات بندری آغاز و با گذشت ۱ماه از شروع عملیات، آنها به حاشیه جنوبی فرودگاه الحدیده رسیدند.

 

ترکیب نیروهای یمنی متحد ائتلاف تحت رهبری سعودی در این عملیات که از سه قسمت اصلی تشکیل شدند:

نیروهای جنوبی موسوم به لواءالعمالقه.

نیروهای ساحل غربی موسوم به تهامه

و نیروهای گارد جمهوری تحت فرمان طارق صالح، برادرزاده علی عبدالله صالح.

آموزش این نیروها عمدتا در اریتره انجام می‌شود.

 

ترکیب سلاح نیروهای مهاجم را از آنچه در تصاویر دیده می‌شود می‌توان به این صورت دانست که نیروهای یمنی سوای معدودی سلاح‌های باقی مانده از ارتش سابق یمن از جمله تانک‌هایT62 و نفربرهای BMP، تقریبا به طور کامل متکی بر انواع و اقسام امرپ‌ها و خودروهای حفاظت شده تحویلی توسط ائتلاف هستند.

خودروها و سلاح‌های آمریکایی تجهیزات اساسی هستند که نیروهای تحت رهبرب ائتلاف در عملیات از آن‌ها بهره می‌برند. ارتش امارات نیز با تانک‌های لکلر، نفربرهای BMP-3، هویتزرهای خودکششی G-6، خمپاره‌انداز خودکششی عقرب و انواع امرپ به صورتی محدودتر از عملیات‌های قبلی در عملیات حضور دارد.

 

در طرف مقابل نیروهای مقاومت نیز بخش قابل توجهی از تجهیزات باقی مانده از ارتش یمن از جمله نفربرهای BMP-3 ، M-113 ، BTR-80 و تانک‌های T-72 را به همراه توپخانه از صنعا به جبهه ساحل غربی منتقل کرده‌اند.

 

با وجود پیشروی نیروهای ائتلاف در ماه اول در طول خط ساحلی، نیروهای مقاومت با به کارگیری گسترده انواع موشک‌های ضدزره موفق شدند طی اجرای کمین‌های متعدد مشکلات زیادی برای آنها پدید آورند. طوری که مهاجمین و نیروی هوایی ائتلاف، به ناچار شدند برای امن کردن خط تدارکات، ۳ماه وقت صرف کنند.

 

سرانجام از حدود ۱ماه قبل تحرک برای محاصره شهر الحدیده آغاز و تلاش شد مسیر ارتباطی صنعا به شهر، موسوم به بزرگراه کیلومتر۱۶ قطع شود که با مقاومت شدید انصارالله مواجه شد. مهاجمین، تحت پوشش هوایی گسترده سرانجام در هفته اول ماه نوامبر موفق به تسلط بر جاده صنعا-الحدیده شدند.

 

طبق آنچه از میدان گزارش شده بخش زیادی از تجهیزات نیروهای ائتلاف نابود شده، اما در حال حاضر تنها چند کیلومتر تا قطع آخرین جاده ارتباطی به داخل شهر (جاده حجه به الحدیده موسوم به خط شامی) باقی مانده است و در صورت ادامه روند موجود، به احتمال زیاد شهر به زودی محاصره می‌شود.

 

نبرد الحدیده نقطه سرنوشت‌ساز جنگ سعودی با یمن است. اعلام بسیج همگانی رهبر انصارالله برای حضور در این نبرد، حاکی از اهمیت راهبردی این نبرد است، نبردی که در آینده سیاسی یمن تاثیر مهمی خواهد داشت. انصارالله با پشتوانه مردمی بالای خود ثابت کرده که در این نبردهای سخت پیروز می‌شود.

 

منبع: تحولات جهان اسلام

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 20013مطالب مرتبط