پایگاه مقاومت بسیج حمزه سیدالشهدا(ع)
 
پنجشنبه 02 اسفند 1397 -

رای به سایت :
42
محبوب
صفحه نخست ›› سایر محتوای فرهنگی ›› حوزه 104 رضوان ›› پایگاه مقاومت بسیج حمزه سیدالشهدا(ع)
1
محبوب  
رای به خبر :
حمله به مسجد گوهرشاد
حمله به مسجد گوهرشاد

21 تیرماه سالروز کشتار مردم در مسجد گوهرشاد است
calendar
تاریخ : 1397/04/21 - 13:26

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج حمزه سیدالشهدا(ع)  حوزه 104 رضوان  ناحیه مقاومت بسیج قدس ،21 تیرماه سالروز کشتار مردم در مسجد گوهرشاد است و این روز را روز عفاف و حجاب نام­گذاری کرده ­اند. تا به حال با خود اندیشیده ­اید که چرا به روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است؟ این روز با این نام چه تناسبی دارد؟

خیلی از شما فکر می­ کنید که کشتار مردم در مسجد گوهرشاد به خاطر اعتراض آن‌ها به کشف حجاب بوده است؛ درحالی­که طبق شواهد و مدارکی موجود، کشف حجاب 6 ماه پس از حادثه گوهرشاد اتفاق افتاد. پس چرا این روز را روز عفاف و حجاب نامیده ­اند؟

در این مطلب سعی بر آن است که به این سؤال پاسخ داده شود.

ماجرا این‌گونه بوده است که رضاشاه در 12 خرداد 1313 سفری به ترکیه داشته است که به ­تبع آن در 28 خرداد 1314 دولت محمدعلی فروغی طی بخشنامه ­ای دستور داد که مردم ایران به جای کلاه پهلوی، از کلاه بین ­المللی شاپو استفاده کنند و اگر کارمندی از این کلاه استفاده نمی­ کرد، شغلش را از دست می داد. به­ نوعی می­ خواستند طرح تغییر لباس را در ایران اجرا کنند و به­ عبارتی مد و لباس غربی را وارد فرهنگ و تمدن ایران کنند؛ درحالی­که مردم ایران راضی به تغییر لباس و فرهنگ ایرانی خود نبودند. مگر غیر از این است که لباس هر کشور، فرهنگ و پرچم آن کشور است؟ مگر غیر از این است لباس هر فرد، هویت آن فرد است؟ طبیعی است که مردم غیور ایران راضی به تغییر فرهنگ خود و تن دادن به فرهنگ غربی نبودند.

در واقع دولت محمدعلی فروغی قصد داشت آرام‌آرام و مرحله‌به‌مرحله لباس و فرهنگ غرب را وارد ایران کند؛ بنابراین ابتدا از کلاه شروع کرد؛ ولی مردم متوجه هدف شوم آن‌ها شدند و اعتراض کردند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 19233مطالب مرتبط