تاریخ : پنجشنبه 21 تير 13:26
کد خبر : 701930
سرویس خبری : سایر محتوای فرهنگی
 

حمله به مسجد گوهرشاد

حمله به مسجد گوهرشاد

21 تیرماه سالروز کشتار مردم در مسجد گوهرشاد است

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج حمزه سیدالشهدا(ع)  حوزه 104 رضوان  ناحیه مقاومت بسیج قدس ،21 تیرماه سالروز کشتار مردم در مسجد گوهرشاد است و این روز را روز عفاف و حجاب نام­گذاری کرده ­اند. تا به حال با خود اندیشیده ­اید که چرا به روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است؟ این روز با این نام چه تناسبی دارد؟

خیلی از شما فکر می­ کنید که کشتار مردم در مسجد گوهرشاد به خاطر اعتراض آن‌ها به کشف حجاب بوده است؛ درحالی­که طبق شواهد و مدارکی موجود، کشف حجاب 6 ماه پس از حادثه گوهرشاد اتفاق افتاد. پس چرا این روز را روز عفاف و حجاب نامیده ­اند؟

در این مطلب سعی بر آن است که به این سؤال پاسخ داده شود.

ماجرا این‌گونه بوده است که رضاشاه در 12 خرداد 1313 سفری به ترکیه داشته است که به ­تبع آن در 28 خرداد 1314 دولت محمدعلی فروغی طی بخشنامه ­ای دستور داد که مردم ایران به جای کلاه پهلوی، از کلاه بین ­المللی شاپو استفاده کنند و اگر کارمندی از این کلاه استفاده نمی­ کرد، شغلش را از دست می داد. به­ نوعی می­ خواستند طرح تغییر لباس را در ایران اجرا کنند و به­ عبارتی مد و لباس غربی را وارد فرهنگ و تمدن ایران کنند؛ درحالی­که مردم ایران راضی به تغییر لباس و فرهنگ ایرانی خود نبودند. مگر غیر از این است که لباس هر کشور، فرهنگ و پرچم آن کشور است؟ مگر غیر از این است لباس هر فرد، هویت آن فرد است؟ طبیعی است که مردم غیور ایران راضی به تغییر فرهنگ خود و تن دادن به فرهنگ غربی نبودند.

در واقع دولت محمدعلی فروغی قصد داشت آرام‌آرام و مرحله‌به‌مرحله لباس و فرهنگ غرب را وارد ایران کند؛ بنابراین ابتدا از کلاه شروع کرد؛ ولی مردم متوجه هدف شوم آن‌ها شدند و اعتراض کردند.سامانه متمرکز فضای مجازی سپاه تهران بزرگ