تاریخ : پنجشنبه 21 تير 13:28
کد خبر : 701932
سرویس خبری : سایر محتوای فرهنگی
 

روز 21 تیر 1314 در مسجد گوهرشاد تحصن کردند و اعتراض آن‌ها به خاطر اجباری شدن کلاه شاپو و یک دست کردن لباس­ ها بود.

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید باهنر  حوزه 104 رضوان  ناحیه مقاومت بسیج قدس ،در جمع معترضان مسجد گوهرشاد روحانیان و علمای زیادی حضور داشتند، ازجمله مرحوم شیخ محمدتقی بهلول، حافظ کل قرآن کریم که سخنرانی تندی علیه دولت و رضاشاه کرد و حکومت نیز در پاسخ به اعتراض آن مردم دین خواه و غیور ایرانی دست به آن اقدام وحشیانه و اشتباه بزرگ زدند و به دستور رضاشاه حدود دو هزار نفر از مردم بی­گناه را کشته و زخمی و بسیاری را زنده‌به‌گور کردند.

اقدامات کثیف دولت رضاشاه به همین­ جا ختم نشد؛ بلکه روز بعد از این فاجعه بسیاری از علما و روحانیون مشهور مشهد و تعدادی از واعظان برجسته را بازداشت و تبعید کردند.

این واقعه باعث شد خیلی از افراد از پست خود برکنار شوند و عده­ ای نیز اعدام گردند. از جمله سرهنگ بیات، رئیس نظمیه مشهد که برکنار شد. همچنین در بازرسی خانه محمدولی اسدی، سرپرست حرم امام رضا (ع) و پدر دامادهای فروغی، کاغذی به دست آمد که نشان از انتقاد فروغی از دولت رضاشاه داشت؛ لذا یک ماه قبل از اعلام کشف حجاب (7 دی 1314) محمدولی اسدی را بازداشت و در 29 آذر اعدام کردند. همچنین محمدعلی فروغی را در 10 آذر 1314 برکنار و 6 سال خانه‌نشین کردند.سامانه متمرکز فضای مجازی سپاه تهران بزرگ