قسم | فوتبال هفتگی مقطع دبستان
   
پایگاه شهید قدرت الله روستایی
 
شنبه 27 مرداد 1397 -

رای به سایت :
333
محبوب
صفحه نخست ›› فوتبال ›› حوزه 101 فجر ›› پایگاه شهید قدرت الله روستایی
1
محبوب  
رای به خبر :
فوتبال هفتگی مقطع دبستان
فوتبال هفتگی مقطع دبستان

زمین چمن شهدای طوقانی
calendar
تاریخ : 1397/01/20 - 12:07

به گزارش قسم از پایگاه شهید قدرت الله روستایی  حوزه 101 فجر  ناحیه مقاومت بسیج قدس ،

فوتبال هفتگی مقطع دبستان،حلقه صالحین محمدجهان آرا در زمین چمن خیابان طوقانی با حضور بسیجیان عزیز برگزار شد.

 

اهمیت و تاثیر ورزش در نشاط و موفقیت

امروزهورزش یکی از اموری استکه به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی به اشکال گوناگون با آن سرو کاردارند. برخی از مردم،ورزشکار حرفه ایاند و گروهیورزشکار آماتور . گروهی طرفدار و علاقه مندبه ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های ورزشی بوده، وعده ای نیز از راهورزش امور زندگی خویش را می گذرانند.


وزارتخانهها و ادارات ورزشی فراوانی تاسیسشده و مخارج زیادی صرف ورزش ، ساختناستادیومها، مجتمع ها وباشگاه های ورزشیو نیز تهیه وسائل و لباسهای ورزشی و یا تماشایمسابقات ورزشیمی شود. بخش های قابل توجهیاز برنامه هایتلویزیون ،رادیو ،مجلاتو سایر رسانه های گروهی، به ورزشی واخبار ورزشی اختصاص دارد و خلاصه ورزش یکی از اموری است که در جهان به صورت جدّیمطرح بوده و از جهات مختلف دارای اهمیت می باشد، از جمله:

 • امروزه یکی از مشکلات جامعه بشری، مساله بی کاری و عوارض ناشی از آن است. بیکاری، به ویژه برای نوجوانان و جوانان و به خصوص در ایام تعطیلات تابستانی مدارس ومراکز آموزشی، بسیار خطرناک و مضرّ است و باید با آن مبارزه شده ، یا به نحوی اوقاتبی کاری را پر نمود که مفید بوده و یا لااقل مضر نباشد. بسیاری از انحرافات، ازقبیل: اعتیاد به مواد مخدر، دزدی و ایجاد مزاحمت، دعواها و درگیری های خیابانی،انحرافات جنسی و ... زاییده بی کاری و ولگردی است.

مرحوم شهید مطهری درکتاب تعلیم و تربیت در اسلام، مطلبی تحت عنوان "زن و غیبتدارد و می فرماید:

"زن ها درقدیم مشهور بودند که زیاد غیبت می کنند. شاید این به عنوان یک خصلت زنانه معروف شدهبود که زن طبیعتش این است و جنساً غیبت کن است؛ در صورتی که چنین چیزی نیست، زن ومرد فرق نمی کنند. علتش این بود که زن – مخصوصاً زن های متعینات، زن هایی که کلفتداشته اند و در خانه، همه کارهایشان را کلفت و نوکر انجام می دادند- هیچ شغلی و هیچکاری، نه داخلی و نه خارجی نداشت، صبح تا شب باید بنشیند و هیچ کاری نکند. کتاب همکه مطالعه نمی کرده و اهل علم هم که نبوده، باید یک زن هم شان خود پیدا کند، با آنزن چه کند؟ راهی غیر از غیبت کردن به رویشان باز نبوده، و این برایشان یک امر ضروریبوده؛ یعنی اگر غیبت نمی کردند، واقعاً بدبخت و بی چاره بودند."


شاید به واسطهجلوگیری از همین عوارض سوء بی کاری باشد که می بینیم در اسلام از "کار و انسانشاغل" بسیار تجلیل شده است. احادیث فراوانی در این زمینه وارد شده که توجه شما رابه برخی از آن احادیث جلب می نمایم:


امام علی علیه السلام فرمود:


اِنَّاللّهَ یحِبُّ المُحتَرِفَ الاَمینَ؛


خداوند، انسان امینی را که دارایحرفه است (و به آن اشتغال دارد) دوست می دارد
رسول خدا صلی علیه واله فرمود:

اَلکادُّ لِعِیالِهِ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللهِ؛

کسی که خود رابرای اداره زندگی اش به مشقت می اندازد، مانند کسی است که در راه خدا جهاد می کند.

رسول اکرم صلی علیه واله فرمود:

مَلعُونُ مَن القی کَلَّهُ عَلَیالنّاسِ؛

هر کس که سنگینیاقتصادی خود را بر دوش مردم بیندازد، ملعون است.

بدون شک، مردم و کشور باید در پی ایجادکار و اشتغال سالم برای همه باشند، ولی آیا همیشه امکان اشتغال برای همه و به ویژهجوانان و نوجوانان فراهم است؟ اگر این امکان فراهم نشد، تکلیف چیست؟ آیا ایجادسرگرمی های سالم و مفید نمی تواند از بسیاری انحرافات جلوگیری کند؟

 • ورزش یکی از مفیدترین و سالم ترین سرگرمی هایی است که می تواند اوقات فراغتجوانان و نوجوانان را پر کند.
 • ورزش، کسالت و تنبلی را از انسان زدوده و به وی نشاط و شادابی بخشیده، او رابرای انجام کارهای و وظایف فردی و اجتماعی آماده نموده و اخلاقش را بهبود می بخشد.
 • ورزش، روحیه شجاعت، از خود گذشتگی، مبارزه با ظلم و ظالم و دفاع از مظلوم را درانسان تقویت نموده، اراده وی را قوی می سازد.
 • ورزش، توان رزمی انسان را افزایش می دهد. بالا بودن توان جسمانی نیروهای نظامیو رزمی، تنها در زمان های گذشته که جنگ ها با سلاح های سرد صورت می گرفت، مورد توجهنبوده، بلکه امروزه نیز حائز اهمیت فراوان است و تمرینات بدنی قسمت عمده ای ازآموزش های نظامیان و به ویژه کماندوها و نیروهای ویژه را تشکیل می دهد. همچنینافرادی که از نقطه نظر بدنی و جسمانی، ضعیف و یا ناقص باشند، در ارتش پذیرفته نشدهو گاه از خدمت سربازی نیز معاف می گردند.
 • اهمیت سلامتی و توانمندی جسمانی بر کسی پوشیده نیست.

پیامبر گرامیاسلام صلی علیه واله در باره حق بدن بر انسان می فرماید:
اِنَّ لِرَبِّکَعَلَیکَ حَقّاً، وَ اِنَّ لِجَسَدِکَ عَلَیکَ حَقّاً وَ لاَ هلِکَ عَلَیکَحَقّاً؛
پروردگارت بر تو حقی دارد، و بدنت بر تو حقی دارد، و خانواده ات (نیز) بر تو حقی دارد.

آن چه در این حدیث ارزنده قابل توجه است، این است کهپیامبربزرگوار اسلام، تا بدان پایه برایجسم و بدن ارزش و اهمیت قابل است که حق بدن را در ردیف حق پروردگار (آن هم بلافاصلهبعد از آن) و در کنار حق خانواده (و حتی قبل از آن) ذکر می فرماید. زمانی انسان میتواند حق پروردگار و خانواده خویش را به بهترین نحوی ادا کند، که از بدنی سالم ونیرومند برخوردار باشد.


ورزش، کمک شایانی به ایجاد و تقویت سلامتی جسمانی وروانی می کند، و افرادی که با روش صحیح ورزش می کنند و یا دارای کارهای با تحرک میباشند، سالم تر بوده و عمرشان از افرادی که کارهای بدون تحرک دارند بیشتر است
شهید دکتر سیدرضا پاک نژاد در کتاب اولین دانشگاه و آخرین پیامبر می نویسد:
عضلات در حال ورزش10 تا 18 برابر در حال استراحت احتیاج به خون دارند،20دفعهبیشتر قند و اکسیژن مصرف می نمایند،50 بار زیادتر گازکربنیک دفع می نمایند، و باتوجه به همین ارقام، اهمیت کار قلب هنگام ورزش روشن می گردد... . 
در واکنشقلب در برابر کار عضلانی، مشاهده می شود ضربان های دبی، حجم خون، فشار خون و حتیترکیبات فیزیکو شیمیایی خون را دگرگون می سازد. ضربانقلب هنگام کاربدنی، یعنی زمانی که عضلات را به فعالیت می داریم، 2- 3 و حتی 4 برابر، و امکاندارد به 200 ضربه در دقیقه برسد. حجم خون 2- 3 برابر و دبی قلب 6- 7 و حتی 8 برابرو گاه زیادتر شود و دبی قلب از 4 لیتر در دقیقه ممکن است به 30 تا 35 لیتر در دقیقهبرسد، در صورتی که دبی قلب شخص سالم و ورزیده در حال معمولی 25 لیتر است... . 
حجم قلب ورزش کاران و کارگرانی که کار بدنی سنگینی دارند، بدون شک افزایش مییابد، اما این افزایش به عقیده بسیاری،فیزیولوژیکو کاملاً طبیعی است. در اثرفعالیت بدن، حجم قلب افزایش می یابد، زیرا جداربطنها به ویژه بطن چپ ضخیم می شوند؛ یعنیهمان طور که عضلات بازو در اثر ورزش یا ابتلا به برخی بیماری ها قوی می شود، عضلاتقلب هم در اثر کار، قوی می گردد و در نتیجه قدرت انقباض قلب زیاد می شود... ."

وی در بخش دیگری از کتابش، در بارهفواید ورزشچنین می نگارد:

 • قدرت انقباض و نظم ضربان قلب پس از مدتی ورزش کردن بهتر می شود... .
 • گنجایش ریه ها بیشتر می گردد و در نتیجه،اکسیژن بهتری و بیش تری به بدن می رسد... ورزش صحیح و معتدل و متناسب با مزاج، سبب نظم وثبات حرکات تنفس می گردد و تنفس عمیق تر، ولی شمارش آن کم تر می شود.
 • هر چه شخص ورزیده تر باشد، مقدار سوخت بدنش نقصان می یابد؛ یعنی در حقیقت دراثر مدتی ورزش کردن، بدن بهتر از مواد غذایی خود استفاده می کند.
 • رشد و نمو بهتر انجام می گیرد، زیرا اکسیژن بهتر و بیشتر به تمام نسوج می رسد ودر نتیجه، فعالیت غدد داخلی افزوده شده و بنابر عقیده ای در عضلانی که فعالیت میکنند، موادی ایجاد می شوند که به رشد و نمو کمک می نماید.
 • قوّه جذب و دفع بهتر می شود.
 • بدن عادت می کند در برابر مختصر فعالیت، ناگهان نفس تنگی پیش نیاید و ضربان قلبزیاد نشود و دیرتر خسته گردد و عرق نماید.
 • هماهنگی بین اعصاب و مراکز عصبی و تقویت اعصاب، ایجاد شده و کارهای فکری، آسانتر می شود."

در کتابزن و ورزشنیز در باره فواید ورزش چنین آمدهاست:
"
بدن انسان بر خلافماشین یا هروسیله دیگر که بر اثر کار و فعالیت مستهلک می گردد، با کار جان گرفته و توانایی بیشتری کسب می نماید. در زمان های گذشته، حرکت و تمرین های بدنی، بخشی از کار روزانهفرد به شمار می رفت، اما امروزه بر اثر پیش رفت تکنولوژی و ماشین، باید بیش تر ازگذشته در جستجوی حرکت بود، و هر فرد بایستی آن را در برنامه روزانه خود بگنجاند... .

تنفس و یا نفس کشیدن وسیله ای است که با آن، اکسیژن به همه بدن می رسد و موادزاید و اکسیده به بیرون ریخته می شود. در خلال تمرین، میزان نفس کشیدن افزایش مییابد. شخصی که بدنش تربیت شده با تمرین های ورزشی است، آهسته تر و عمیق تر از افراددیگر نفس می کشد، فشارهای وارد بر سیستم تنفسی خویش را با تلاش کم تر و کارایی بیشتر پاسخ گوست.


تمرین ها به دستگاه هاضمه به دو طریق کمک می کنند:

 • به علت پی آمد نیاز بدن به غذا، اشتها را افزایش می دهند.
 • حرکت اندام های هاضمه تسریع می شود و حرکات دودی شکل معده – که موجب هضم غذا میگردد – سریع تر و راحت تر صورت می گیرد.
 • تمرین های ورزشی، عمل تخلیه را بهبود و ازیبوست پیش گیری می کند. حرکات دودی شکل افزایش می یابد و در نتیجه ، روند ترشحاتبدن کار آمدتر تنظیم می شوند. به طور کلی افرادی که فعالیت های جسمانی بیش تریدارند، کم تر از افراد کم حرکت ، به بیماری سنگ کلیه و اختلالات مشابه به آن مبتلامی شوند.
 • بسیاری از مواد زاید، از طریق غدد عرق در پوست بدن بیرون ریخته می شود. اینفرایند با تمرین های شدید ورزشی تسریع می شود؛ علاوه بر این، عرق کردن باعث تمیزشدن پوست می گردد.
 • ارزش دیگر تمرین های ورزشی، در افزایش تولید سلول های قرمز خون در بافت هایلنفاویاستخوان است. شمارشهموگلوبین خون بر اثر فعالیت بالا می رود. تمرین ها از بالا رفت فشار خون جلوگیری می کند."
 • به طور کلی نقش ورزش در سلامتی انسان آن قدر زیاد است که امروزه بسیاری ازبیماری ها را با ورزش مداوا می کنند، که به این شیوه مداوا "ورزش درمانیگفته می شود.
 • امروزه ورزش در سطحبین المللی، بعدسیاسینیز به خود گرفته است. گاه اتفاق میافتد کشوری که بیش تر مردم حتی نام آن را نشنیده اند، یک باره در جهان مطرح شده وبه واسطه پیروزی های ورزشی، نامش در صفحه اول روزنامه های جهان و صدر اخبار قرار میگیرد. شرکت و یا عدم شرکت تیم های ورزشی یک کشور در یک کشور دیگر نیز، گاه جنبهسیاسی داشته و به معنای دوستی، دوشمنی، اعتراض و ... تلقی می شود.
 • در انسان غریزه قدرت طلبی، برتری جویی و مبارزه وجود دارد. ورزش ومسابقات ورزشی اگر در محیط و جوّ سالم برگزار شوند، زمینه اشباع این غریزه از طریق صحیح رافراهم می سازند. اگر این غریزه و سایر غرایز، کنترل نشده و به مسیر صحیح هدایتنشوند، برای جامعه بشری مشکل ساز و مساله آفرین خواهند بود.
 • ورزش، توان انسان را برای انجام کارهای روزمره شخصی و اجتماعی بالا می برد، حتیعباداتی از قبیلنماز ،روزه،حجوجهادنیز با بدنی سالم و نیرومند، بهتر، بیشتر و راحت تر جامه عمل به خود می پوشند.
 • انسان مایل است با دیگران باشد و با آنان بیامیزد. این غریزه و یا تمایل شدیدرا می توان از طریق ورزش بر آورده ساخت. در ورزش، در زمینه نیل به ارزش های اجتماعیدیگری نیز، چون کار گروهی، وفاداری،روحیه ورزشکاریمی توان توفیق یافت. محیطصمیمانه و مطلوب ورزشی، اغلب فرصتی مناسب برای ایجاد روابط انسانی و شکل گیری دوستیهاست.
 • ورزش به انسان تحرک می بخشد و حرکت و تحرک به ویژه در کودکان لازمه رشد استاگر عضو نیرومندی از اعضای بدن یک ورزش کار را چندین ماه در گچ قرار دهند و تحرک رااز آن سلب نمایند، ضعیف و لاغر خواهد شد. اگر جنبش بدن کم شود، دفاع بدن کم و ضعیفمی گردد، و همچنان که داشتن تحرک و ورزش موجب سلامتی بدن و طول عمر می گردد، نداشتنتحرک نیز موجب مرگ زود رس می شود.

اهمیتورزش برای جوانان و دانش آموز از دیدگاه فیزیولوژی

لزوم و اهمیت ورزش و تمرینات ورزشی برای هر دو جنس در سنین مختلف مورد تأیید محققین است .

به طور کلی ورزش و تحرک بر رشد عمومی بدن تأثیر می گذارد این امر با پژوهش انجام شده روی موش هایی که در محدودیت حرکتی بودند و موشهایی که آزادی حرکت داشتند به اثبات رسیده است .

رشد و تکامل دستگاه عصبی و دستگاههای حرکتی ( عضلات و استخوانها ) با یکدیگر در ارتباطند و هر چه ارتباط دستگاه عصبی با دستگاههای حرکتی بیشتر و گسترده تر شود حرکات پیچیده ، شکل گرفته و هدفمند می شوند در مورد نقش ورزش در پیشرفت رشد ، سلامتی و آمادگی جسمانی کودکان و نوجوانان تحقیقات متعددی انجام شده است .

در این تحقیقات تأثیر ورزش را بر روی رشد و آمادگی جسمانی همچنین نشاط دختران دانش آموز فنلاندی نشان دادند . دخترانی که ورزش می کنند دارای بدنی انعطاف پذیر و فعال هستند .  باید توجه داشت که اهمیت ورزش منحصر به سنین کودکی و نوجوانی نیست . در سنین بالا ورزش برای جلوگیری از پوکی استخوان ، اضافه وزن و ناراحتی های قلبی و عروقی ، همچنین برای پر کردن اوقات بیکاری و جلوگیری از افسردگی و روان پریشی توصیه می شود .

رشد در دوران کودکی تحت تأثیر فاکتورهای متعددی است از آن جمله هورمون رشد و فاکتورهای رشد ، در عین حال هورمونهای دیگر و نوع تغذیه نیز بر رشد تأثیر دارند .

رشد قدی با رشد استخوانهای دراز همراه است . رشد قد در دختران در سنین ۱۶ تا ۱۷ سالگی و در پسرها تقریباً در ۱۸ سالگی پایان می یابد ولی از این سن به بعد رشد قدی بصورت ناچیزی انجام می شود که مربوط به دراز شدن طول ستون مهره ها است . در صورت عدم فعالیت بدنی رشد استخوانها کاهش می یابد .

 

حرکت که با جابجایی استخوانها انجام می گیرد حاصل انقباض عضلات تحت فرمان های عصبی به صورت حرکات ارادی یا به دنبال تحریکات حسی به صورت رفلکسی است . ممانعت از حرکت یک اندام یا نرسیدن پیام عصبی به عضله به دنبال قطع عصب حرکتی مانع حرکت اندام حرکتی می شود و پیامد آن آتروفی عضلانی و در نهایت عدم رشد استخوان مربوط به آن عضله است . استخوان در این شرایط دکلسیفیه می شود و حالت تراکمی خود را از دست می دهد . نیروی کششی و تانسیونی که عضلات روی استخوانها وارد می سازند موجب رشد طبیعی استخوانها و مانع از تغییر شکل آنها می گردد . ضمناً وزن عضلات بر تراکم استخوانها اثر می گذارند . در زنها استخوانها سبک ترند و در سنین بالا توده استخوانی متناسب با کوچک شدن و تحلیل عضله کاهش می یابد و به همین جهت استئوپروز در زنها در مقایسه با مردها به مراتب بیشتر است . معهذا چنانچه استخوان تحت نیروهای شدید عضلانی قرار گیرند رشد آنها کند و محدود می شود . ضمناً عضله ای که مدتی منقبض می ماند روی رگهای خونی آن فشار وارد می شود و احتمال قطع جریان خون در آن وجود دارد که زیان آور است . تحقیقات نشان داده است که فشار زیاد بر مفاصل و استخوانها در دوران قبل ازبلوغ موجب آسیب ساختاری می گردد .

 

هنگام فعالیت سلول های عضلانی ، دستگاه متابولیکی نیازمند انرژی است و این انرژی را از اکسیداسیون گلوکز و اسیدهای چرب تأمین می کند . محصول این اکسیداسیون دی اکسید کربن است . گرفتن اکسیژن و دفع CO2 وظیفه شش ها است که تنفس بیرونی  را بعهده دارند ولی تنفس بیرونی با تنفس درونی که در سطح سلولی انجام می گیرد بستگی نزدیک دارد . بهمین جهت بی توجه به میزان متابولیسم عضلانی فشار O2 و PH خون لازمست در حدی ثابت بماند . هنگام ورزش مقدار متابولیسم افزایش می یابد و این امر با  افزایش هم تعداد تنفس و ضربان قلب در دقیقه  و هم افزایش حجم هوای جاری و حجم ضربه ای صورت می گیرد .

 

با توجه به اینکه دانش آموزان روزانه چند ساعت در کلاس های درس روی نیمکت می نشینند حتی اگر نوع نشستن مناسب باشد و نیمکت نیز مطابق استاندارد باشد در آنها احساس خستگی فیزیکی بوجود می آید و چنانه نوع نشستن مناسب نباشد و یا نیمکت مطابق استاندارد نباشد در دراز مدت موجب اختلالات ساختاری می شود که Scoliosis و شکل C در مهره ها از آن جمله است . دانش آموزان  پسر غالباً این شکل را با بازی کردن ( عمدتاً فوتبال ) در کوچه و خیابان و یا ورزشگاهها حل می کنند ولی برای دختران دانش آموز به دلیل اعتقادات و فرهنگ جامعه امکانات کمتری وجود دارد بنابراین لازمست در مدارس ساعتهایی برای تمرین های بدنی و ورزش دختران منظور شود .

 

نقش ورزش در کاهش اضطراب و ایجاد نشاط

 

   امروزه نقش ورزش آنقدر مورد توجه قرار گرفته که آنرادر تکنیکهای رفتار درمانی توصیه می کنند.

نقش شنا در اضطراب زدایی وتخلییه نگرانی های نا شناخته مورد توجه قرار گرفته  است. با انجام آزمایشات روان شناسی ثابت گردیده است که سطح اضطراب در افراد٬قبل وبعد از شنا به ویژه به صورت شیرجه در آب فرو رفتن تفاوتهای معنا داری رانشان می دهد. مشاوران از ورزش بوکس ومشت زنی به عنوان روش کم هزینه ای برای تخلییه هیجانات زاید به ویژه درکودکان ونوجوانان بزهکار استفاده درمانی می نمایند.

نقش ورزش کوهنوردی ودو استقامت در تمرکز بخشی وتقویت اراده امروز توجه روان درمانگران را به خود جلب نموده است. از نکات عمدهای که موجب گردیده است٬توجه به ورزش در فرایند درمانی مشاوران وروان شناسان به صورت ویژه ای موردتوجه قرار گیرد می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

۱-توجه به این اصل که عقل سالم در بدن سالم است درواقع بیانگر این نکته مهم است که فعالیت های ورزشی نقش اصلاح گری بالایی در رفع مشکلات روحی٬روانی دارند.

۲-بکارگیری ورزش درمانی هزینه های زیادی را دربردارند.

۳-تاثیر عمیق رکود فعالیتهای جسمی در بروز ناراحتی هایی مانند نا امیدی وافسردگی های حاد حاکی ازاین است که چنانچه با توصیه های ورزشی این افراد وادار به تحرک شوند به سرعت نشاط و امیدواری درانان افزایش مییابد.

اصولاتجویزهرنوع داروی شیمیایی به ویژه درمورد بیماران روحی٬روانی با عوارض منفی جانبی همراه است که ضمن درمان یک مشکل امکان بروز مشکل دیگری را درسیستم بدن بیماران افزایش می دهد.

در حالی که تجویز ورزش به عنوان یک عامل درمانی هیچگونه عارضه منفی ومخرب در بیمار ایجادنکرده٬وبه عکس موجب تقویت قوای فکری وجسمی برای مقابله با مشکل می گردد.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 12899


مطالب مرتبط